Wiersz: „Spokojny sen”

Spokojny sen jedna z największych potrzeb ludzkiego organizmu. Każdy z nas ma taki dzień, kiedy najchętniej nie wychodziłby z łóżka. Kiedy przytłacza nas rzeczywistość ucieczka w sen jest czymś naturalnym. Wiersz „spokojny sen” to odzwierciedlenie potrzeby ucieczki w senna marzenia.

Spokojny sen

spokojny sen
Tak pragnę zatrzymać czas.
Schować się pod kolorową kołdrę
I jak dziecko słodko spać.
Snem tak lekkim, tak głębokim,
Realniejszym niż sam dotyk…

Aleksandra Piri

Spokojny sen to marzenie każdego, kto ma problemy z zasypianiem. Czasem, kiedy mamy kiepską sytuację życiową czujemy się przytłoczeni. Stres i problemy nas przytłaczają, myślimy o nich późnym wieczorem, kiedy leżymy w łóżku. Co udało nam się załatwić, czego nie? Ile wyzwań czeka na nas jutro? Czy damy radę?

Jak by to wyglądało, gdybyśmy mogli zatrzymać czas? Wyspać się, nabrać dystansu. Usiąść i na spokojnie przemyśleć wszystkie rozwiązania – bez potrzeby podejmowania decyzji tu i teraz. Po prostu pstryknąć palcami i zatrzymać tę chwilę.

To naturalne pragnienie. Lubimy kontrolować sytuację, mieć rację i zawsze zbierać uznanie. Takie jest nasze ego, a kiedy wydarzenia nie układają się po naszej myśli – nie ważne czy w pracy czy rodzinne – czujemy się przytłoczeni. Coraz bardziej i bardziej, aż w końcu marzymy tylko o spokojnym śnie.

Czy zatrzymanie czasu faktycznie rozwiąże nasze problemy? Czy czas ma znaczenie? To nie czas pozbawia nas spokojnego snu. Jest to poczucie winny i bezradności, wstyd, strach przed porażką i niepowodzeniem. Dlaczego więc zamiast rozwiązać problem u jego podstawy, obwiniamy czas i próbujemy go zatrzymać?

Poszerzam horyzont. Otwieram szeroko oczy, aby zobaczyć więcej.