Tryby machiny zła

Skąd bierze się całe cierpienie? Tryby machiny zła działają tak sprawnie. Rozpętują piekło na ziemi, które rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Zło jest jak maszyna, złożona z wielu trybów i kół zębatych, które kręcą się i rozpędzają tę machinę. Co wprawia w ruch ten mechanizm? Czym jest paliwem zła?

Tryby machiny zła

Tryby machiny zła
Szaleństwo
Terror
Rozczarowanie
Apodyktyczność
Chamstwo
Hipokryzja

Aleksandra Piri

Czy tylko muszki owocówki i zło bierze się znikąd? Nie, to cykl – powtarzalny, którego my nie zauważamy. Tak jak jaj Drosophila melanogaster z których wylęgają się larwy, a następnie przepoczwarzają się w osobniki dojrzałe – tak dobrze znane nam muszki.

Strach. Paliwo, które napędza wszystkie negatywne reakcje, emocje i zachowania u ludzi. Kłamiemy ze strachu przed konsekwencjami. Jesteśmy opryskliwi z obawy przed okazaniem słabości. Nie jesteśmy sobą, gdyż boimy się odrzucenia. Lękamy się śmierci, cierpienia, krytyki, odmienności, samotności, starości. Mścimy się tylko ze strachu, żeby nie okazać się słabszym. Obsesyjny i irracjonalny lęk naszego ego, który pcha nas do krzywdzenia nawet najbliższych. Strach, który niczym klucz nakręca pozytywkę. Nie zrozum mnie źle. Strach nie jest złym uczuciem. Ostrzega nas przed zagrożeniem. Jest jedynie paliwem, to my powinniśmy panować nad trybami machiny zła. Jak nad samochodem, „ciężka noga” nie usprawiedliwia kierowcy.

Strach więc jest tą siłą, która nakręca pozytywkę. Sprężyny już zaczynają trzeszczeć z napięcia. Mechanizm złożony z okrucieństwa i nienawiści rusza. Nienawiść napiera na okrucieństwo – wręcz krzyczy: nie odpuszczę! Okrucieństwo miga się sprawiedliwością: za taką krzywdę kara się należy. Tak rodzi się zemsta – śliczna baletnica, tańcząca do melodii, którą gra jej okrucieństwo i nienawiść.

Zemsta jako córa kazirodczego związku okrucieństwa i nienawiści, jest barbarzyńska i nieludzka. Nie wyjaśnia i nie prostuję przeszłości, jedynie uzbraja przyszłość w nowe okrucieństwo. Rodzi kolejne kazirodcze potomstwo. Ktokolwiek pozwoli na ten kazirodczy związek, jest odpowiedzialny za przekleństwa przez nie zrodzone. Tworzy się zamknięty cykl, budując niekończący się łańcuch cierpienia, nienawiści, okrucieństwa i chęci zemsty. Jedynym sposobem na przerwanie błędnego koła jest wyzbycie się ojca: Nienawiści.

Czyżby Kain niósł brzemię okrucieństwa całego świata, gdyż okrutnie zamordował swego brata Abla?