Talent, sukces i marzenia

Co jest najważniejsze, aby osiągnąć sukces? Talent? Kto wie, może to tylko kwestia wrodzonych umiejętności. Przecież tak przyjemnie jest móc zgonić swoje porażki na coś, co nie zależy od nas. W końcu, z talentem się człowiek rodzi, nie można go zastąpić ciężką pracą!

Zastanawiam się również, dlaczego marzymy o sławie, nieustanie poszukując poklasku? Czy można nauczyć się kontrolować motywację do działania? Stephen King, Andrzej Pilipiuk czy Tolkien, to autorzy, którzy na swoim koncie mają wiele świetnych książek. Skąd bierze się ich pomysłowość? Czy na pewno to jedynie zasługa talentu czy może jednak systematycznej pracy?

Talent czy ciężka praca?

Utalentowany czy beztalencie? Dlaczego niektórzy osiągają ogromny sukces, pomimo braku talentu? Natomiast ci, którym go nie brakuje, często pozostają niezauważeni… Czy faktycznie talent ma tak duże znaczenie? Coraz częściej mówi się o tym, że talent to tylko 10% sukcesu, a reszta to ciężka praca.

Myślę jednak, że to zbyt duże uproszczenie. To nie tylko talent i praca. Ośmielę się twierdzi, że stoi za tym znacznie więcej. Choćby umiejętność wyciągania wniosków czy pomysł na siebie. W końcu można nieustannie walić „głową w mur” – z pewnością trudno jest w tym wytrwać i wymaga wiele wysiłku – jednak w efekcie tak naprawdę stoimy w miejscu, a co gorsza wyrządzamy sobie krzywdę.

Systematyczna praca kluczem do sukcesu?

Nie pracuj ciężko lecz mądrze. Nie ma na świecie osoby, która nie zrobiła czegoś źle. Będziesz popełniać błędy, ale zamiast bezmyślnie walić głową w mur, warto przeanalizować co poszło nie tak. Jak można to zmienić, co poprawić. Nad czym powinniśmy popracować, aby osiągnąć oczekiwany efekt. To nie jest łatwe zadanie, również wymaga wiele pracy i samokrytyki. Jest jednak mądre i słuszne. Z pewnością w ten sposób możemy stać się prawdziwym rzemieślnikiem w danej dziedzinie. Systematyczna praca zapewni nam odpowiedni warsztat, który pozwoli osiągnąć sukces. Mając wrodzony talent, z pewnością szybciej można rozwijać dane umiejętności. Jednak to zbyt mało, aby stać się w nich mistrzem. Do tego potrzebujemy mądrej i systematycznej pracy.

Jaka jest prawda? Ośmielę się sądzić, że talent ma tu najmniejszy udział. Warto zauważyć, że cenieni pisarze posiadają niesamowity warsztat, który nie potrzebuje szczęścia czy inspiracji z zewnątrz. Co więcej myślę, że ich twórcza energia pochodzi z nich samych – nie z zewnątrz. Czy to dlatego, że mają otwarte umysły? Nie potrzebują ogromnej stymulacji z zewnątrz, aby zacząć tworzyć. Czyżby posiadali szerokie horyzonty, dlatego ich twórczość jest tak obfita w znane tytuły i godne uwagi opowieści.

Talent, a spełnienie marzeń

Materializują marzenia, dlatego też nie posilają się pustymi hasłami, za którymi nic nie stoi. Możliwe, że to jest właśnie ten sekret osiągania sukcesu – mądre i systematyczne dążenie do celu. Zamiast tracić czas na naukę tysiąca mądrze brzmiących haseł, albo oglądanie setek motywacyjnych filmów czy czytanie porad coachów, należy skupić się na swoim marzeniu. Celu, do którego pragniemy dotrzeć

Kim jest człowiek sukcesu?

Nie musimy być milionerami, aby być człowiekiem sukcesu. Nie dajmy się zwariować! Zakładając, że gdyby większość społeczeństwa zaczęła zarabiać miliony, to ile by musiał zarabiać wówczas bogacz?

Człowiek sukcesu to osoba, która osiąga swoje cele czyli marzenia. Co więcej milion na koncie, to żaden cel. Pieniądze nie powinny być celem samym w sobie. Tak naprawdę wychowanie dzieci na honorowych i uczciwych ludzi, którzy znają swoją wartość to dopiero trudne zadanie!

Ambicje i sukces

Nie zrozumcie mnie źle. Próbuję tylko powiedzieć, że marzenie o założeniu rodziny, wcale nie ma mniejszej wartości, niżeli chęć bycia milionerem. Co więcej nie jest oznaką mniejszych ambicji, czy wybierania drogi na skróty. Nie musisz być sławnym sportowcem, wpływowym biznesmenem czy cenionym na świecie naukowcem, aby mieć prawo nazwać się człowiekiem sukcesu.

Można odnieść sukces na wielu płaszczyznach, np. jako matka, ojciec, mentor… Pieniądze nie są wyznacznikiem sukcesu, lecz rzeczy, które dokonałeś. Choćby ten dyplom z uczelni, uczciwa praca, spełnienie zawodowe oraz dzieci, które nie boją się spełniać swoich marzeń.

Jak zmierzyć sukces?

Miarą sukcesu jest satysfakcja z życia, jakie przeżyłeś. Co więcej majątek można bardzo szybko stracić. Natomiast uczucia spełnionego życia – nikt nam nie może odbierać.

Nie dajmy sobie wmówić cudzych marzeń i potrzeb jako własnych. Nie pozwólmy się zastraszyć porażkom i trudnościom, które będą się mnożyć na naszej drodze. Mimo, że zwycięstwo ma słodki smak, to najwięcej przyjemności daje nam sama „rozgrywka”. Nie bez przyczyny zwycięstwo bez wysiłku jest nijakie. Jak niezasłużona piątka w szkole. Z jednej strony miłe uczucie… jednak to ta najbardziej wywalczona i zapracowana czwórka daje znacznie więcej satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Talent, sukces i marzenia

Co jest najważniejsze, aby osiągnąć sukces? Talent? Kto wie, może to tylko kwestia wrodzonych umiejętności. Przecież tak przyjemnie jest móc zgonić swoje porażki na coś, co nie zależy od nas. W końcu, z talentem się człowiek rodzi, nie można go zastąpić ciężką pracą! Zastanawiam się również, dlaczego marzymy o sławie, nieustanie poszukując poklasku? Czy można nauczyć się kontrolować motywację do działania? Stephen King, Andrzej Pilipiuk czy Tolkien, to autorzy, którzy na swoim koncie mają wiele

pokaż wpis

Tryby machiny zła

Skąd bierze się całe cierpienie? Również kiedyś zadałeś sobie to pytanie? Zastanawiałam się nad tym wielokrotnie, próbując określić jego źródło. Rozważałam wiele opcji, szukając słusznej odpowiedzi. W końcu zrozumiałam, że cierpienie rodzi się na wielu płaszczyznach. Gdybym miała określić pochodzenie zła, wskazałabym na maszynę, której tryby działają niezwykle sprawnie. Nazwijmy ją „machiną zła”. To właśnie ona odpowiada za piekło na ziemi, dbając o to, aby rozprzestrzeniało się w zastraszającym tempie. Dlaczego? Ponieważ zło jest jak

pokaż wpis

Wolna wola marionetki, czy nią jesteś?

Marionetka – lalka, która porusza się zgodnie z wolą lalkarza. Marionetki to osoby, takie które nie sprawdzają informacji, jakie przeczytają czy zobaczą. Jaka jest wolna wola marionetki? Bezkrytycznie przyjmują za prawdziwe wszystko, co usłyszą od swojego idola, autorytetu czy przyjaciela. Nie ważne czy to film w serwisie YouTube, felieton na ulubionym blogu czy artykuł na szanowanej przez siebie platformie informacyjnej. Nie sprawdzają prawdziwości danych informacji, nie szukają u źródła. Co więcej, nawet tego nie chcą,

pokaż wpis