Wolna wola marionetki, czy nią jesteś?

Marionetka – lalka, która porusza się zgodnie z wolą lalkarza. Marionetki to osoby, takie które nie sprawdzają informacji, jakie przeczytają czy zobaczą. Jaka jest wolna wola marionetki?

Bezkrytycznie przyjmują za prawdziwe wszystko, co usłyszą od swojego idola, autorytetu czy przyjaciela. Nie ważne czy to film w serwisie YouTube, felieton na ulubionym blogu czy artykuł na szanowanej przez siebie platformie informacyjnej. Nie sprawdzają prawdziwości danych informacji, nie szukają u źródła. Co więcej, nawet tego nie chcą, gdyż tak jest im wygodnie.

Wolna wola marionetki i strach przed wolnością

Oto wolna wola marionetki pragną żyć w niewoli. Nie zależy im więc na szukaniu prawdy. Przecież łatwiej jest żyć, kiedy ktoś mówi jak masz myśleć, co robić i co czuć. Natomiast odkrywanie samego siebie, poznawanie świata, empatia i zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości wymaga odwagi. Przecież łatwiej jest zrzucić odpowiedzialność na kogoś innego. Wszystko tylko po to, aby samodzielnie podejmować decyzję.

Marionetki żyją w poddańczej niedoli. Aczkolwiek marzą o wolności, jednak kurczliwie trzymają się niewoli. Walczą o wolność słowa, jednocześnie zasłaniając własne uszy. Chcą widzieć, lecz nie patrzą. Steruje się nimi łatwo, gdy tylko opanuje się technikę pociągania za odpowiednie sznurki.

Czy brak własnej woli oznacza brak odpowiedzialności?

Niezwykle przyjemnie jest zrzucać odpowiedzialność za swoje postępowanie i słowa na kogoś innego. Przecież to wina tej osoby, która źle doradziła. To ktoś inny podjął decyzję, więc to nie była wola marionetki! – Nie ma znaczenia, że marionetka jest dorosłą osobą i powinna użyć własnego rozumu. Ktoś ma nią sterować, bo nie jest gotowa działać samodzielnie. Przecież jest marionetką!

Lalka, marionetka czy pacynka?

Co ciekawe istnieją różne rodzaje marionetek, a jedną z nich wyjątkowo łatwo kierować. Bowiem są to pacynki. Natomiast cechą, która je definiuje jest tendencja do tworzenia spektakularnych teorii spiskowych. Im mniej realną i trudniejszą do udowodnienia teorię pokarzesz, tym bardziej zażarcie będą jej bronić. Co więcej mają tendencję do fanatyzmu – tak silną, że są gotowi zabijać.

Najtrudniejszym etapem, aby zacząć sterować pacynką jest włożenie w nią ręki. Zrobisz to i możesz być pewny, że nigdy się nie zbuntuje. Przecież nie zerwie się ze sznurków – dla pacynki, nad którą ktoś już ma władzę nie ma odwrotu. Nie wyrwie się z więzów poddańczej niewoli, ponieważ wyrzekła się własnej woli.

Wolna wola marionetki, niewola, marionetka, zniewolenie, brak wolności,

Marionetki żyją wśród nas?

Niepodważalnym jest fakt, że marionetki istnieją. Co więcej, nie są to odosobnione przypadki. Nie tylko jest ich naprawdę wiele, lecz również gromadzą się i same napędzają. Niezwykle skutecznie budują mury, które odgradzają je od wolności, na dodatek klaszcząc i krzycząc radośnie. Ku memu zdziwieniu, robią to w rytm stuku kajdan, którymi samodzielnie skuli własne dłonie.

Tak naprawdę, każdy człowiek jest marionetką przez pewien okres w życiu. Mowa o wieku wczesnodziecięcym, kiedy to rodzice mają największy wpływ na dziecko. Oczywiście to coś zupełnie naturalnego, można rzec: dziecięca naiwność. W wieku wczesnodziecięcym dziecko nie odsiewa informacji, wszystko co usłyszy bierze do świadomości jako niepodważalny fakt. Oczywiście z wiekiem powinno zacząć odsiewać prawdę od kłamstwa oraz weryfikować pozyskiwane informacje.

Skąd więc biorą się dorosłe marionetki?

Każde dziecko dorasta i powinno zacząć weryfikować fakty, ale dlaczego tak nie jest? Czyżby to była kwestia wychowania? Skąd biorą się dorosłe marionetki? Czy jest to dziedziczne i ma związek z DNA? Jak sprawdzić, czy jesteśmy przez kogoś kontrolowani? Czy nasze poglądy są faktycznie nasze? Jak można sprawdzić, czy myślimy samodzielnie?

Myślę, że to chyba kwestia ciekawości świata i dążenia do prawdy. Aczkolwiek nie wiem, czy mój tok rozumowania jest słuszny. Chciałabym, abyście sami znaleźli własną odpowiedź, aczkolwiek podzielę się z Wami moim poglądem. Mianowicie sądzę, że żądza wiedzy i poszerzanie horyzontu, pozwala na zachowanie niezależności. Będąc ciekawym świata oraz poznając wiele poglądów pozwalamy sobie na nabranie dystansu.

Wewnętrzny opór sygnałem do refleksji?

Warto podchodzić do problemu z różnych perspektyw. Pozwala to na analizę całości. Co więcej, możemy poznać nie tylko prawdziwą przyczynę, a nawet przewidzieć konsekwencje. Zaakceptujmy, że nie jesteśmy nieomylni i wszechwiedzący, więc przy świetle nowych „dowodów” możemy zmienić stanowisko. Im większy opór w takiej sytuacji czujemy, to może być sygnał, że jesteśmy czyjąś marionetką.

Nic nie jest tylko białe lub czarne

Nie śpieszmy się z wydawaniem wyroków i osądów, zbierzmy więcej informacji. Zweryfikujmy ich prawdziwość – w dobie Internetu to nie jest trudne zadanie. Nie musimy jechać kilkaset kilometrów, aby sprawdzić jakąś informację, gdyż właśnie tam znajduje się jedyny egzemplarz książki.

Wiedza to wolność, a wolność poszerza horyzont. Natomiast mając szerokie perspektywy można wypełniać Własną Wolę Życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wolna wola marionetki, czy nią jesteś?

Marionetka – lalka, która porusza się zgodnie z wolą lalkarza. Marionetki to osoby, takie które nie sprawdzają informacji, jakie przeczytają czy zobaczą. Jaka jest wolna wola marionetki? Bezkrytycznie przyjmują za prawdziwe wszystko, co usłyszą od swojego idola, autorytetu czy przyjaciela. Nie ważne czy to film w serwisie YouTube, felieton na ulubionym blogu czy artykuł na szanowanej przez siebie platformie informacyjnej. Nie sprawdzają prawdziwości danych informacji, nie szukają u źródła. Co więcej, nawet tego nie chcą,

pokaż wpis

Talent, sukces i marzenia

Czy talent jest najważniejszy, aby osiągnąć sukces? Może to tylko kwestia wrodzonych umiejętności. Dlaczego tak marzymy o sławie, nieustanie poszukując poklasku? Czy można nauczyć się kontrolować motywację do działania? Sądzę, że to sekret sukcesu znanych pisarzy, którzy zasłynęli z wielu powieści. Stephen King, Andrzej Pilipiuk czy Maja L. Kossakowska, to autorzy, którzy na swoim koncie mają wiele świetnych książek. Skąd bierze się ich pomysłowość? Czy na pewno to jedynie zasługa talentu czy może jednak systematycznej

pokaż wpis

Tryby machiny zła

Skąd bierze się całe cierpienie? Odpowiedzialne są za to tryby machiny zła działają niezwykle sprawnie. One więc odpowiadają za piekło na ziemi, które rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Zło jest jak maszyna, złożona z wielu trybów i kół zębatych, które kręcą się i napędzają. Co wprawia w ruch ten mechanizm? Co jest paliwem dla zła? Czy można ją zatrzymać lub kontrolować? Tryby machiny zła – STRACH SzaleństwoTerrorRozczarowanieApodyktycznośćChamstwoHipokryzja Czy tylko muszki owocówki i zło bierze się

pokaż wpis