Wolna wola marionetki, czy nią jesteś?

Marionetka – lalka, która porusza się zgodnie z wolą lalkarza. Marionetki to osoby, takie które nie sprawdzają informacji, jakie przeczytają czy zobaczą. Jaka jest wolna wola marionetki?

Bezkrytycznie przyjmują za prawdziwe wszystko, co usłyszą od swojego idola, autorytetu czy przyjaciela. Nie ważne czy to film w serwisie YouTube, felieton na ulubionym blogu czy artykuł na szanowanej przez siebie platformie informacyjnej. Nie sprawdzają prawdziwości danych informacji, nie szukają u źródła. Co więcej, nawet tego nie chcą, gdyż tak jest im wygodnie.

Wolna wola marionetki i strach przed wolnością

Oto wolna wola marionetki pragną żyć w niewoli. Nie zależy im więc na szukaniu prawdy. Przecież łatwiej jest żyć, kiedy ktoś mówi jak masz myśleć, co robić i co czuć. Natomiast odkrywanie samego siebie, poznawanie świata, empatia i zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości wymaga odwagi. Przecież łatwiej jest zrzucić odpowiedzialność na kogoś innego. Wszystko tylko po to, aby samodzielnie podejmować decyzję.

Marionetki żyją w poddańczej niedoli. Aczkolwiek marzą o wolności, jednak kurczliwie trzymają się niewoli. Walczą o wolność słowa, jednocześnie zasłaniając własne uszy. Chcą widzieć, lecz nie patrzą. Steruje się nimi łatwo, gdy tylko opanuje się technikę pociągania za odpowiednie sznurki.

Czy brak własnej woli oznacza brak odpowiedzialności?

Niezwykle przyjemnie jest zrzucać odpowiedzialność za swoje postępowanie i słowa na kogoś innego. Przecież to wina tej osoby, która źle doradziła. To ktoś inny podjął decyzję, więc to nie była wola marionetki! – Nie ma znaczenia, że marionetka jest dorosłą osobą i powinna użyć własnego rozumu. Ktoś ma nią sterować, bo nie jest gotowa działać samodzielnie. Przecież jest marionetką!

Lalka, marionetka czy pacynka?

Co ciekawe istnieją różne rodzaje marionetek, a jedną z nich wyjątkowo łatwo kierować. Bowiem są to pacynki. Natomiast cechą, która je definiuje jest tendencja do tworzenia spektakularnych teorii spiskowych. Im mniej realną i trudniejszą do udowodnienia teorię pokarzesz, tym bardziej zażarcie będą jej bronić. Co więcej mają tendencję do fanatyzmu – tak silną, że są gotowi zabijać.

Najtrudniejszym etapem, aby zacząć sterować pacynką jest włożenie w nią ręki. Zrobisz to i możesz być pewny, że nigdy się nie zbuntuje. Przecież nie zerwie się ze sznurków – dla pacynki, nad którą ktoś już ma władzę nie ma odwrotu. Nie wyrwie się z więzów poddańczej niewoli, ponieważ wyrzekła się własnej woli.

Wolna wola marionetki, niewola, marionetka, zniewolenie, brak wolności,

Marionetki żyją wśród nas?

Niepodważalnym jest fakt, że marionetki istnieją. Co więcej, nie są to odosobnione przypadki. Nie tylko jest ich naprawdę wiele, lecz również gromadzą się i same napędzają. Niezwykle skutecznie budują mury, które odgradzają je od wolności, na dodatek klaszcząc i krzycząc radośnie. Ku memu zdziwieniu, robią to w rytm stuku kajdan, którymi samodzielnie skuli własne dłonie.

Tak naprawdę, każdy człowiek jest marionetką przez pewien okres w życiu. Mowa o wieku wczesnodziecięcym, kiedy to rodzice mają największy wpływ na dziecko. Oczywiście to coś zupełnie naturalnego, można rzec: dziecięca naiwność. W wieku wczesnodziecięcym dziecko nie odsiewa informacji, wszystko co usłyszy bierze do świadomości jako niepodważalny fakt. Oczywiście z wiekiem powinno zacząć odsiewać prawdę od kłamstwa oraz weryfikować pozyskiwane informacje.

Skąd więc biorą się dorosłe marionetki?

Każde dziecko dorasta i powinno zacząć weryfikować fakty, ale dlaczego tak nie jest? Czyżby to była kwestia wychowania? Skąd biorą się dorosłe marionetki? Czy jest to dziedziczne i ma związek z DNA? Jak sprawdzić, czy jesteśmy przez kogoś kontrolowani? Czy nasze poglądy są faktycznie nasze? Jak można sprawdzić, czy myślimy samodzielnie?

Myślę, że to chyba kwestia ciekawości świata i dążenia do prawdy. Aczkolwiek nie wiem, czy mój tok rozumowania jest słuszny. Chciałabym, abyście sami znaleźli własną odpowiedź, aczkolwiek podzielę się z Wami moim poglądem. Mianowicie sądzę, że żądza wiedzy i poszerzanie horyzontu, pozwala na zachowanie niezależności. Będąc ciekawym świata oraz poznając wiele poglądów pozwalamy sobie na nabranie dystansu.

Wewnętrzny opór sygnałem do refleksji?

Warto podchodzić do problemu z różnych perspektyw. Pozwala to na analizę całości. Co więcej, możemy poznać nie tylko prawdziwą przyczynę, a nawet przewidzieć konsekwencje. Zaakceptujmy, że nie jesteśmy nieomylni i wszechwiedzący, więc przy świetle nowych „dowodów” możemy zmienić stanowisko. Im większy opór w takiej sytuacji czujemy, to może być sygnał, że jesteśmy czyjąś marionetką.

Nic nie jest tylko białe lub czarne

Nie śpieszmy się z wydawaniem wyroków i osądów, zbierzmy więcej informacji. Zweryfikujmy ich prawdziwość – w dobie Internetu to nie jest trudne zadanie. Nie musimy jechać kilkaset kilometrów, aby sprawdzić jakąś informację, gdyż właśnie tam znajduje się jedyny egzemplarz książki.

Wiedza to wolność, a wolność poszerza horyzont. Natomiast mając szerokie perspektywy można wypełniać Własną Wolę Życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Talent, sukces i marzenia

Co jest najważniejsze, aby osiągnąć sukces? Talent? Kto wie, może to tylko kwestia wrodzonych umiejętności. Przecież tak przyjemnie jest móc zgonić swoje porażki na coś, co nie zależy od nas. W końcu, z talentem się człowiek rodzi, nie można go zastąpić ciężką pracą! Zastanawiam się również, dlaczego marzymy o sławie, nieustanie poszukując poklasku? Czy można nauczyć się kontrolować motywację do działania? Stephen King, Andrzej Pilipiuk czy Tolkien, to autorzy, którzy na swoim koncie mają wiele

pokaż wpis

Tryby machiny zła

Skąd bierze się całe cierpienie? Również kiedyś zadałeś sobie to pytanie? Zastanawiałam się nad tym wielokrotnie, próbując określić jego źródło. Rozważałam wiele opcji, szukając słusznej odpowiedzi. W końcu zrozumiałam, że cierpienie rodzi się na wielu płaszczyznach. Gdybym miała określić pochodzenie zła, wskazałabym na maszynę, której tryby działają niezwykle sprawnie. Nazwijmy ją „machiną zła”. To właśnie ona odpowiada za piekło na ziemi, dbając o to, aby rozprzestrzeniało się w zastraszającym tempie. Dlaczego? Ponieważ zło jest jak

pokaż wpis

Wolna wola marionetki, czy nią jesteś?

Marionetka – lalka, która porusza się zgodnie z wolą lalkarza. Marionetki to osoby, takie które nie sprawdzają informacji, jakie przeczytają czy zobaczą. Jaka jest wolna wola marionetki? Bezkrytycznie przyjmują za prawdziwe wszystko, co usłyszą od swojego idola, autorytetu czy przyjaciela. Nie ważne czy to film w serwisie YouTube, felieton na ulubionym blogu czy artykuł na szanowanej przez siebie platformie informacyjnej. Nie sprawdzają prawdziwości danych informacji, nie szukają u źródła. Co więcej, nawet tego nie chcą,

pokaż wpis